Prof.Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN

Rektör Danışmanı / Öğretim Üyesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamlayarak, 1995 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesinde Terörizm ve Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirdi.

Deniz Ülke Arıboğan İstanbul Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Harp Akademilerinde dersler verdi. 2007-2010 yılları arasında farklı vakıf üniversitelerinde Rektörlük ve Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerini üstlendi. 2016-2017 yılları arasında Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Arıboğan halen Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Merkezi (PPM) Müdürü olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Politik psikoloji perspektifinden güvenlik meselelerinin incelenmesi ve çatışmaların barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Arıboğan, bu amaçla kurulan uluslararası ve disiplinler arası bir çalışma grubu olan IDI (International Dialogue Initiative) yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda “Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi” üyesidir.

Arıboğan, Oxford Üniversitesi CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) Merkezinde kıdemli üyedir.

London Speaker Bureau’nun uluslararası konuşmacıları arasında olan Arıboğan’ın yayımlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve 10 kitabı bulunmaktadır. Kitapları arasında Çin Gölgesinde Uzak Doğu Asya, Geleceğin Haritası, Uluslararası İlişkiler Düşüncesi, Dil İnsanı Konuşur, Tarihin Sonundan Barışın Sonuna, Büyük Resmi Görmek ve Duvar’ı sayabiliriz.